Jump to content


Samsung Galaxy S3 - opinia po wieloletnim korzystaniu z marki Sony

galaxy s3 samsung xperia opinia

  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 OFFLINE   hunter3000

hunter3000

    Autor najlepszego postu 2013 roku

  • Zwycięzca konkursu
  • 719 posts
    • Time Online: 28d 19h 19m

Posted 11 June 2014 - 13:54

Na wstępie chciałbym zaznaczyć że będę oceniał Galaxy S3 pod względem wieloletniego korzystania z telefonów fimry Sony oraz SE (Xperia S, Xperia SP, Xperia Play, Xperia X8 i innych)

Słowem wstępu.

No cóż po kilkunastu latach zabawy wokół Sony Ericsson/Sony postanowiłem w końcu zmienić markę. Miałem dość sporo wątpliwości co zastąpi telefon Xperia SP, który mimo wszystko zawiódł mnie po całości ze względu na zacinanie się, słaby aparat i marne wsparcie od producenta. Wybór miałem pomiędzy LG L9 II oraz Galaxy S3, nieco droższym. Los tak chciał że LG L9II nie było w sklepie więc zakupiłem S3, z którego jestem o dziwo bardzo zadowolony.

Wykonanie

Mimo iz niespecjalnie podobał mi się wygląd i wykonanie Samsungów to od lini stylistycznej Galaxy S3 telefony przybrały nieco na swojej "piękności", co też odpadło z wyboru wybieranie czegoś co porównywalne było do "brzydoty" Galaxy S2 i wczesniejszych (zbytnio kwadratowe kształty). Druga pozytywną cechą jest jego lekkość, w stosunku do SP czy S telefon wygodnie trzyma się w ręce i nie odczuwa się "wagi" urządzenia, co na pewno jest dobre gdy mamy tak wielki ekran. Największym tego powodem jest oczywiście wykonanie w całości z plastiku. Samsung ponownie zagrał taktyką co Sony wydając pochodne flagowca w tym samym wyglądzie (jak na przykład S3 Mini, Core+ czy Note 2 - dla porównania Xperia S: Xperia P, Xperia U)

Wyświetlacz

Największą bolączką telefonów Sony było zamieszczanie w większości wyświetlaczy TFT z ich marną technologią "Bravia", "Turminos" (czy jakoś tak). Dopiero od modelu bodajże serii Z1 pokusili się o ekrany IPS. Tyle że takie ekrany były w o wiele tańszym modelu i nie wiele gorszym konkurencyjnej marki LG. Nie mogłem narzekac na wyświetlacz Xperia S czy Xperia SP aczkolwiek ich jakość pokazywała się dopiero przy korzystaniu z Bravia Engine w Albumach i Filmach. Wykonanie wyświetlacza S3 w technologii Super AMOLED + rozdziałka 720p od pierwszego włączenia urządzenia mnie lekko zszokowała. Mimo iż Xperia S czy SP miały ekran o tej samej rozdziałce na nieco mniejszym rozmiarze ekranu to ich wykonanie w matrycy TFT pozostawało głęboko w tyle. I tutaj się zgodzę że Samsung jesli chodzi o wyświetlacze jest na topie. Oczywiście inaczej nie może być gdyz ekrany SAMOLED mają nadzwyczaj genialne kąty widzenia, kontrast, czerń i ostrość. (Chociaż w sony kąty widzenia jak i kontrast przy włączonym Bravia są równie dobre).
W porównaniu do Xperia SP responsywność wyświetlacza jest natychmiastowa, płynna i skuteczna. W SP często nie mogłem na leżacym telefonie skorzystać z ekranu bo się nie dało - tak samo jak w przypadku ładowania urządzenia. :facepalm:  Poprzednie generacje Sony miały o wiele lepszą jakość dotyku ;)

O wyświetlaczu S3 czy innych flagowców tej marki można się rozpisywać. Dla mnie S3 nie ma konkurencji w tej półce cenowej jeśli chodzi o jakość wykonania wyświetlacza. Chociaż Samsung też korzysta z technologi "polepszania obrazu" za pomocą ustawień jaka barwę ma mieć wyświetlacz - też działa w przypadku aplikacji stock samsunga.

Aparat

W sieci oraz w recenzjach krążą opinie że aparat w S3 jest jednym z nalepszych jeśli chodzi o matrycę 8MPix. W porównaniu do SP faktycznie robi o wiele lepsze zdjęcia, do tego ma kilkanaście opcji w aparacie które pozwalają ręcznie dostosować aparat. Nie wspomnę że nagrywanie w FullHD zawiera b. dużo szczegółów co w modelach Sony niektórych mozna było zapomnieć (np. Xperia S na JB). Z mojego doświadczenia wiem że każdy aparat nie jest równy, aczkolwiek mógłbym pokusić się o porównanie że aparat w Xperia S jak i S3 robią bardzo dobre zdjęcia.

Muzyka

Jako że jestem dośc dużym "melomanem" muzyka w telefonie musi stać na wysokim poziomie. Smartphony od Sony z lini Xperia 2012 i nowszych posiadały najgenialniejszy według mnie odtwarzacz muzyczny WALKMAN oraz ich korektor EQ. Mimo iż Samsung posiada jakieś tam lepsze bebechy do muzyki (SoundAlive) dla mnie Sony dalej jest na topie jesli chodzi o odtwarzac muzyczny. Wprawdzie Samsung posiada znacznie dobrą czystą jakość muzyki oraz multum ustawień (jak dźwięk 3D, dźwięk 7.1) nie oddał jak na razie na moich słuchawkach sony oraz słuchawkach dołączonych do samsunga jakość dźwięku jaką można było znaleźć np. w Xperia SP i pochodnych. Albo nie były odczuwalne zbytnio niskie tony, albo były za mocne wysokie tony. Mimo wszystko dźwięk na S3 jest równie dobry co w Sony, z większym nastawieniem na urządzenia Sony. Nie wspomnę że Sony posiada zdecydowanie lepszą aplikację do zarządzania muzyką. Za to to co mi sie najbardziej podoba w Samsungu to dodatkowy ekran na pulpicie kiedy podłączymu słuchawki - swoiste menu "muzyka" takie coś przydałoby się również w Xperiach.

Wydajnjość

Tutaj niestety nie ma porównania do Xperi z których korzystałem. Mimo iż SP miało 2x 1,7GHz na rdzeniach Krait i 1GB RAMu to na sofcie 4.3 potrafił katastrofalnie przymulić i to na dłuższy czas. Oczywiście wszyscy wiedzą że jest to wada wykonania oprogramowania przez producenta, ale z takiej półki cenowej miejsca nie powinno być. Na S3 po przesiądnięciu się z "słabszych" modeli róznica jest bardzo duża, chociaz dla mnie nie tak ekscytująca, kiedy przesiadłem się z X8 na Xperię S. Cóż można powiedzieć, na S3 wszystko chodzi piorunująco szybko w stosunku do innych urzadzeń. Chociaż pierwszy raz spotykam się z urzadzeniem na SoC Samsunga, teraz wiem dlaczego S3 została okrzyknięta najlepszym smartphone 2012/2013.

Android

Samsung podobnie jak Sony wykiwało użytkowników i nie wyda Androida 4.4 do swojego "flagowego" modelu. Chociaż SP nie jest w żadnym wypadku takim modelem, to coraz częściej pisze się że KitKat'a nie otrzyma. Dlatego w S3 zobaczymy Androida 4.3 który o dziwo mnogości funkcji i syfu od samsunga chodzi bardzo dobrze. Jedyny mankament jest nieco dłuższe wybudzanie się telefonu, ale takie coś ma większość użytkowników. Sam interfejs w Samsungu nie zmienił się zbytnio i jest praktycznie taki sam jak w słabszych modelach. Dla tych którzy od dawna mają Samsungi może się znudzić, dla mnie jest czymś świeżym w odróznieniu do sony, który interfejs zmienia co nowsza wersję androida (mam na myśli 2.3<>4.0.4<>4.1.2<>4.3<>4.4)

Interfejs w skrócie

Z tego co zauwazyłem w innych modelach, interfejs nie zmienił się zbytnio w nastepnych generacjach urządzeń. Mimo to w porównaniu do Sony jest kilka miłych zmian, których brakuje w modelach Xperia.
  • Na belce powiadomień jest pasek ze zmianą jasności, praktyczna rzecz ;)
  • Na ekranie blokady możemy dodać do 5 skrótów, które automatycznie się odpalą po wybraniu
  • Ekran ustawień podzielony jest na zakładki, zdecydowanie lepiej się to obsługuje (przypominają mi się czasy Sony Ericsson)
  • Ukrywanie aplikacji w launcherze przydałoby się w naszych "nowych" launcherach na Androidzie 4.3/4.4 w sony
  • Zalecane skróty na belce powiadomień kiedy mamy podpięte słuchawki
  • W wiadomosciach możemy zmienić formę dymków czy tła (chociaż to tez jest w Sony)
  • Kilka bajerów z przednią kamerą jest dobry, jak wyciszanie muzyki/radia po odwróceniu telefonu
Ogólnie jestem zadowolony, chociaż Sony ma wizualnie bardziej milszy dla oka interfejs.

Podsumowując

Po kilku latach korzystania z Sony i Se było mi cięzko przesiąść się na inną markę, zwłaszcza gdzie wokół nas - konsumentów jest tak dużo do wyboru. Obaw było wiele "czy spodoba się", "czy spełni nasze oczekiwania" czy jest wart ceny itp. Samsung preżnie rozwijająć swoją linię galaktyznych telefonów i tym razem potrafiło przekonać użytkowników do wyboru swojej marki, co potwierdzają sprzedaże jak i wykonanie.

Plusy w stosunku do Xperia:
  • Zdecydowanie najlepszy ekran jaki widziałem
  • Kilka dobrych funkcji, których brakuje w Xperia
  • Odtwarzacz wideo odtworzy wszystko
  • Responsywność ekranu jest wręcz genialna
  • Lekki!
Minusy w stosunku do Xperia:
  • Odtwarzaczowi muzycznemu niestety trochę brakuje do Walkmana
  • Bateria schodzi w mgnieniu oka...
Pomijam tutaj kwestię aparatu jak i SoC gdyż jak wiemy każdy flagowiec ma co innego w sobie.

Pozdrawiam, Hunter3000.


dante: Temat oczywiście podpinam.

Edited by dante, 11 June 2014 - 21:29.

Pomogłem? Daj plusika

Moja obecna lista telefonów:


K320 | W550 | W660 | W950 | W20 (Zylo)

Xperia XZ2 Premium | M4 Aqua


#2 OFFLINE   not found

not found

    Moderator

  • Super Moderator
  • 2,431 posts
    • Time Online: 106d 11h 28m

Posted 11 June 2014 - 15:18

Bardzo fajne porównanie, dobrze się czyta. Też zawsze nie rozumiałem po co Sony robi ciągle te TFT zamiast przejść na AMOLED. No i to zamulanie jest najgorsze, nowszy system a muli gorzej niż stary. SGS3 miałem okazję pobawić się chwilę (telefon koleżanki) i ekran rzeczywiście jest super.
WALKMAN®

#3 OFFLINE   dante

dante

    Master Boss

  • Administrator
  • 3,669 posts
    • Time Online: 152d 18h 20m

Posted 11 June 2014 - 21:28

Na wstępie dziękuje ci za porównanie, chęci i czas napisania własnych spostrzeżeń, bo w obecnym czasie mało komu by się chiało takie coś zrobić :zadowolony: :clapping:

Quote

...Xperia SP, który mimo wszystko zawiódł mnie po całości ze względu na zacinanie się, słaby aparat i marne wsparcie od producenta.
A pamiętasz czas gdy mierzyłeś się z zamiarem kupna tego modelu, jak bardzo ci go odradzałem ? :bigyellowgrin: ;)  A wracając do tematu myślisz, że oprogramowaniem do SXZ1 jest lepiej ? Wystarczy cofnąć się wstecz: 1 wydanie KK, totalna porażka :facepalm:  Po chwili aktualizacja... Co z tego, jak nadal wiele błędów nie zostało naprawionych i gdyby nie developerzy z XDA dawno bym nim "pocisnął" w ścianę. Dlaczego teraz o tym piszę ? Z prostej przyczyny: Nie tylko telefony z niższej półki mają problemy. SONY coraz bardziej idzie na "masówki" Flagowiec co pół raku :blink:  Po co ? Tym bardziej, że nie jest to żadna rewolucja,a tylko rewolucja albo delikatnej lifting. Zasypują co chwilę kolejnym "niedorobionym" smartfonem, po co?

Quote

No cóż po kilkunastu latach zabawy wokół Sony Ericsson/Sony postanowiłem w końcu zmienić markę. Miałem dość sporo wątpliwości co zastąpi telefon
Obecnie mam SXZ1 na razie nie zamierzam zmienić telefonu (zapewne nastąpi to gdzieś w okresie zimowym), jednakże coraz częściej "bije się z myślami"  W którą stronę podążyć ? Czy jak Hunter zaryzykować i zmienić markę ? Czy może poczekać, a nóż wyda SONY flagowaca z amoledem ? :P :lol:

Cieszę się, że są ludzi na świecie którzy potrafią (tak obszernie) podzielić się  własnymi spostrzeżeniami, wielu ludziom na pewno ułatwi to wybór ;)

#4 OFFLINE   hunter3000

hunter3000

    Autor najlepszego postu 2013 roku

  • Autor tematu
  • Zwycięzca konkursu
  • 719 posts
    • Time Online: 28d 19h 19m

Posted 11 June 2014 - 23:10

View Postdante, on 11 June 2014 - 21:28, said:

Na wstępie dziękuje ci za porównanie, chęci i czas napisania własnych spostrzeżeń, bo w obecnym czasie mało komu by się chiało takie coś zrobić :zadowolony: :clapping:

A pamiętasz czas gdy mierzyłeś się z zamiarem kupna tego modelu, jak bardzo ci go odradzałem ?


Powiem ci tak: "Fanbojowi nie wmówisz" Ale miałem wielkie nadzieje że telefon będzie mi służył więcej niż pół roku. Dzisiaj (wczoraj) wydali łatkę która poprawia imo działanie systemu ale niestety za późno to zrobili.

View Postdante, on 11 June 2014 - 21:28, said:

Co z tego, jak nadal wiele błędów nie zostało naprawionych i gdyby nie developerzy z XDA dawno bym nim "pocisnął" w ścianę.
Ja z Xperią SP miałem podobnie na 4.3 jak i na CM11, ale nie robiłem tego bo telefon musiał być w stanie idealnym na sprzedaż...

View Postdante, on 11 June 2014 - 21:28, said:

Dlaczego teraz o tym piszę ? Z prostej przyczyny: Nie tylko telefony z niższej półki mają problemy. SONY coraz bardziej idzie na "masówki" Flagowiec co pół raku :blink:  Po co ? Tym bardziej, że nie jest to żadna rewolucja,a tylko rewolucja albo delikatnej lifting. Zasypują co chwilę kolejnym "niedorobionym" smartfonem, po co?

Dla mnie dobry telefon skończył się na Xperia Arc S w przypadku smartphone i W995 z non-system.

View Postdante, on 11 June 2014 - 21:28, said:

Obecnie mam SXZ1 na razie nie zamierzam zmienić telefonu (zapewne nastąpi to gdzieś w okresie zimowym), jednakże coraz częściej "bije się z myślami"  W którą stronę podążyć ? Czy jak Hunter zaryzykować i zmienić markę ? Czy może poczekać, a nóż wyda SONY flagowaca z amoledem ? :P :lol:

Uwierz mi że będziesz miał podobnie jak ja, wielka bitwa z myślami czy zostawić Sony na rzecz innej marki. Zmieniłem na coś lepszego i jak na razie nie zawiodłem się. Oczywiście trzeba pamiętać aby zamienić na prawie podobnym poziome technologicznym - w twoim przypadku np. Galaxy S4/S5 i miałbyś zapewne takie odczucia jak moje na początku.

View Postdante, on 11 June 2014 - 21:28, said:

Cieszę się, że są ludzi na świecie którzy potrafią (tak obszernie) podzielić się  własnymi spostrzeżeniami, wielu ludziom na pewno ułatwi to wybór ;)

Na chwilę obecną telefon mam niespełna 3 dni, więc do obszernej opini jeszcze mi wiele pozostało. Ale dziękuje za słowa otuchy. :)
Pomogłem? Daj plusika

Moja obecna lista telefonów:


K320 | W550 | W660 | W950 | W20 (Zylo)

Xperia XZ2 Premium | M4 Aqua


#5 OFFLINE   dante

dante

    Master Boss

  • Administrator
  • 3,669 posts
    • Time Online: 152d 18h 20m

Posted 11 June 2014 - 23:45

Quote

Uwierz mi że będziesz miał podobnie jak ja, wielka bitwa z myślami czy zostawić Sony na rzecz innej marki. Zmieniłem na coś lepszego i jak na razie nie zawiodłem się. Oczywiście trzeba pamiętać aby zamienić na prawie podobnym poziome technologicznym - w twoim przypadku np. Galaxy S4/S5 i miałbyś zapewne takie odczucia jak moje na początku.
Ostatnio porównywałem go do S5 i na dzień dobry Z1 przy nim (mowa tu o wyświetlaczu) to 3 liga... Jednakże odrzuca mnie ich "mydelniczkowy" wygląd <_<  Tak zaraz będzie, że o gustach się nie gada, ale nikt mi nie wmówi, że przy wyborze/kupnie telefonu tym się nie sugeruje.
Zapomniałem dodać:

Quote

Dopiero od modelu bodajże serii Z1 pokusili się o ekrany IPS.
IPS jest dopiero od modeli Z1 compact ;)  Z1 ma zwykły...

Quote

Na chwilę obecną telefon mam niespełna 3 dni, więc do obszernej opini jeszcze mi wiele pozostało. Ale dziękuje za słowa otuchy. :)
;)





0 user(s) are reading this topic