Słowem wstępu.
No cóż po kilkunastu latach zabawy wokół Sony Ericsson/Sony postanowiłem w końcu zmienić markę. Miałem dość sporo wątpliwości co zastąpi telefon Xperia SP, który mimo wszystko zawiódł mnie po całości ze względu na zacinanie się, słaby aparat i marne wsparcie od producenta. Wybór miałem pomiędzy LG L9 II oraz Galaxy S3, nieco droższym. Los tak chciał że LG L9II nie było w sklepie więc zakupiłem S3, z którego jestem o dziwo bardzo zadowolony.
Wykonanie
Mimo iz niespecjalnie podobał mi się wygląd i wykonanie Samsungów to od lini stylistycznej Galaxy S3 telefony przybrały nieco na swojej "piękności", co też odpadło z wyboru wybieranie czegoś co porównywalne było do "brzydoty" Galaxy S2 i wczesniejszych (zbytnio kwadratowe kształty). Druga pozytywną cechą jest jego lekkość, w stosunku do SP czy S telefon wygodnie trzyma się w ręce i nie odczuwa się "wagi" urządzenia, co na pewno jest dobre gdy mamy tak wielki ekran. Największym tego powodem jest oczywiście wykonanie w całości z plastiku. Samsung ponownie zagrał taktyką co Sony wydając pochodne flagowca w tym samym wyglądzie (jak na przykład S3 Mini, Core+ czy Note 2 - dla porównania Xperia S: Xperia P, Xperia U)
Wyświetlacz
Największą bolączką telefonów Sony było zamieszczanie w większości wyświetlaczy TFT z ich marną technologią "Bravia", "Turminos" (czy jakoś tak). Dopiero od modelu bodajże serii Z1 pokusili się o ekrany IPS. Tyle że takie ekrany były w o wiele tańszym modelu i nie wiele gorszym konkurencyjnej marki LG. Nie mogłem narzekac na wyświetlacz Xperia S czy Xperia SP aczkolwiek ich jakość pokazywała się dopiero przy korzystaniu z Bravia Engine w Albumach i Filmach. Wykonanie wyświetlacza S3 w technologii Super AMOLED + rozdziałka 720p od pierwszego włączenia urządzenia mnie lekko zszokowała. Mimo iż Xperia S czy SP miały ekran o tej samej rozdziałce na nieco mniejszym rozmiarze ekranu to ich wykonanie w matrycy TFT pozostawało głęboko w tyle. I tutaj się zgodzę że Samsung jesli chodzi o wyświetlacze jest na topie. Oczywiście inaczej nie może być gdyz ekrany SAMOLED mają nadzwyczaj genialne kąty widzenia, kontrast, czerń i ostrość. (Chociaż w sony kąty widzenia jak i kontrast przy włączonym Bravia są równie dobre).
W porównaniu do Xperia SP responsywność wyświetlacza jest natychmiastowa, płynna i skuteczna. W SP często nie mogłem na leżacym telefonie skorzystać z ekranu bo się nie dało - tak samo jak w przypadku ładowania urządzenia.


O wyświetlaczu S3 czy innych flagowców tej marki można się rozpisywać. Dla mnie S3 nie ma konkurencji w tej półce cenowej jeśli chodzi o jakość wykonania wyświetlacza. Chociaż Samsung też korzysta z technologi "polepszania obrazu" za pomocą ustawień jaka barwę ma mieć wyświetlacz - też działa w przypadku aplikacji stock samsunga.
Aparat
W sieci oraz w recenzjach krążą opinie że aparat w S3 jest jednym z nalepszych jeśli chodzi o matrycę 8MPix. W porównaniu do SP faktycznie robi o wiele lepsze zdjęcia, do tego ma kilkanaście opcji w aparacie które pozwalają ręcznie dostosować aparat. Nie wspomnę że nagrywanie w FullHD zawiera b. dużo szczegółów co w modelach Sony niektórych mozna było zapomnieć (np. Xperia S na JB). Z mojego doświadczenia wiem że każdy aparat nie jest równy, aczkolwiek mógłbym pokusić się o porównanie że aparat w Xperia S jak i S3 robią bardzo dobre zdjęcia.
Muzyka
Jako że jestem dośc dużym "melomanem" muzyka w telefonie musi stać na wysokim poziomie. Smartphony od Sony z lini Xperia 2012 i nowszych posiadały najgenialniejszy według mnie odtwarzacz muzyczny WALKMAN oraz ich korektor EQ. Mimo iż Samsung posiada jakieś tam lepsze bebechy do muzyki (SoundAlive) dla mnie Sony dalej jest na topie jesli chodzi o odtwarzac muzyczny. Wprawdzie Samsung posiada znacznie dobrą czystą jakość muzyki oraz multum ustawień (jak dźwięk 3D, dźwięk 7.1) nie oddał jak na razie na moich słuchawkach sony oraz słuchawkach dołączonych do samsunga jakość dźwięku jaką można było znaleźć np. w Xperia SP i pochodnych. Albo nie były odczuwalne zbytnio niskie tony, albo były za mocne wysokie tony. Mimo wszystko dźwięk na S3 jest równie dobry co w Sony, z większym nastawieniem na urządzenia Sony. Nie wspomnę że Sony posiada zdecydowanie lepszą aplikację do zarządzania muzyką. Za to to co mi sie najbardziej podoba w Samsungu to dodatkowy ekran na pulpicie kiedy podłączymu słuchawki - swoiste menu "muzyka" takie coś przydałoby się również w Xperiach.
Wydajnjość
Tutaj niestety nie ma porównania do Xperi z których korzystałem. Mimo iż SP miało 2x 1,7GHz na rdzeniach Krait i 1GB RAMu to na sofcie 4.3 potrafił katastrofalnie przymulić i to na dłuższy czas. Oczywiście wszyscy wiedzą że jest to wada wykonania oprogramowania przez producenta, ale z takiej półki cenowej miejsca nie powinno być. Na S3 po przesiądnięciu się z "słabszych" modeli róznica jest bardzo duża, chociaz dla mnie nie tak ekscytująca, kiedy przesiadłem się z X8 na Xperię S. Cóż można powiedzieć, na S3 wszystko chodzi piorunująco szybko w stosunku do innych urzadzeń. Chociaż pierwszy raz spotykam się z urzadzeniem na SoC Samsunga, teraz wiem dlaczego S3 została okrzyknięta najlepszym smartphone 2012/2013.
Android
Samsung podobnie jak Sony wykiwało użytkowników i nie wyda Androida 4.4 do swojego "flagowego" modelu. Chociaż SP nie jest w żadnym wypadku takim modelem, to coraz częściej pisze się że KitKat'a nie otrzyma. Dlatego w S3 zobaczymy Androida 4.3 który o dziwo mnogości funkcji i syfu od samsunga chodzi bardzo dobrze. Jedyny mankament jest nieco dłuższe wybudzanie się telefonu, ale takie coś ma większość użytkowników. Sam interfejs w Samsungu nie zmienił się zbytnio i jest praktycznie taki sam jak w słabszych modelach. Dla tych którzy od dawna mają Samsungi może się znudzić, dla mnie jest czymś świeżym w odróznieniu do sony, który interfejs zmienia co nowsza wersję androida (mam na myśli 2.3<>4.0.4<>4.1.2<>4.3<>4.4)
Interfejs w skrócie
Z tego co zauwazyłem w innych modelach, interfejs nie zmienił się zbytnio w nastepnych generacjach urządzeń. Mimo to w porównaniu do Sony jest kilka miłych zmian, których brakuje w modelach Xperia.
- Na belce powiadomień jest pasek ze zmianą jasności, praktyczna rzecz
- Na ekranie blokady możemy dodać do 5 skrótów, które automatycznie się odpalą po wybraniu
- Ekran ustawień podzielony jest na zakładki, zdecydowanie lepiej się to obsługuje (przypominają mi się czasy Sony Ericsson)
- Ukrywanie aplikacji w launcherze przydałoby się w naszych "nowych" launcherach na Androidzie 4.3/4.4 w sony
- Zalecane skróty na belce powiadomień kiedy mamy podpięte słuchawki
- W wiadomosciach możemy zmienić formę dymków czy tła (chociaż to tez jest w Sony)
- Kilka bajerów z przednią kamerą jest dobry, jak wyciszanie muzyki/radia po odwróceniu telefonu
Podsumowując
Po kilku latach korzystania z Sony i Se było mi cięzko przesiąść się na inną markę, zwłaszcza gdzie wokół nas - konsumentów jest tak dużo do wyboru. Obaw było wiele "czy spodoba się", "czy spełni nasze oczekiwania" czy jest wart ceny itp. Samsung preżnie rozwijająć swoją linię galaktyznych telefonów i tym razem potrafiło przekonać użytkowników do wyboru swojej marki, co potwierdzają sprzedaże jak i wykonanie.
Plusy w stosunku do Xperia:
- Zdecydowanie najlepszy ekran jaki widziałem
- Kilka dobrych funkcji, których brakuje w Xperia
- Odtwarzacz wideo odtworzy wszystko
- Responsywność ekranu jest wręcz genialna
- Lekki!
- Odtwarzaczowi muzycznemu niestety trochę brakuje do Walkmana
- Bateria schodzi w mgnieniu oka...
Pozdrawiam, Hunter3000.
dante: Temat oczywiście podpinam.
Edited by dante, 11 June 2014 - 21:29.