Jump to content


Sony odmawia napraw z powodu odblokowanego bootloadera


  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 OFFLINE   Mikołaj

Mikołaj
  • Administrator
  • 6,540 posts
    • Time Online: 173d 4h 7m

Posted 25 July 2012 - 20:21

Jak podał portal XperiaBlog rośnie liczba osób, którym Sony odmówiło napraw związanych naprawą usterki związanej z żółtymi plamami na ekranie Sony Xperia S, o której pisaliśmy tutaj. Przyczyną negatywnych decyzji był odblokowany bootloader, diagnozowany jako: “illegal unlock”.

Całe szczęście problem ten nie dotyczy klientów w Polsce, gdyż jak do tej pory tylko serwisy w Holandii i UK stosowały takie praktyki. Może to być jednak pewien wyznacznik drogi, którą będzie podążać Sony.

Co ciekawe re-locking bootloadera przed oddaniem do serwisu również niewiele zmieniał, gdyż i tak odmówiono naprawy.

Portal zajął się wyjaśnianie tej kwestii, gdyż sprawa rzekomej nielegalności jest dość wątpliwa w obliczu otwartych rozmów na ten temat serwisantów Sony na stronach internetowych i zacieśnienia współpracy z developerami.

Będziemy informować jak pojawią się kolejne wieści w tej sprawie

Źródło: XperiaBlog

#2 OFFLINE   najodleglejszy

najodleglejszy
  • User
  • 184 posts
    • Time Online: 7d 12h 47m

Posted 25 July 2012 - 21:01

wiadomo było od zawsze (tzn. od pojawienia się smartofonów SE/Sony), że odblokowanie bootloadera w smartfonach SE/Sony wiąże się z utratą gwarancji, więc nie wiem co w tym takiego niesamowitego. chociaż oczywiście każdy z nas by chciał żeby było inaczej :3

#3 OFFLINE   Mikołaj

Mikołaj
  • Autor tematu
  • Administrator
  • 6,540 posts
    • Time Online: 173d 4h 7m

Posted 25 July 2012 - 21:10

Pewnie, że było zabronione ale w serwisie wykonywali swoją pracę jak trzeba i nie robili problemów, szczególnie przy re-lockingu. Poza tym naprawa żółtych plam na ekranie to akurat usunięcie wady fabrycznej, a nie zwyczajne oddanie telefonu na gwarancję.

#4 OFFLINE   dante

dante

    Master Boss

  • Administrator
  • 3,669 posts
    • Time Online: 152d 17h 37m

Posted 25 July 2012 - 23:20

A co ma Odblokowanie bootloadera do wady fabrycznej w postaci żółtych plam ?Fakt odblokowanie bl= całkowita utrata gwary, ale w tym przypadku widać, że w 100% wina leży po stronie producenta, a nie użytkownika. Ale jak widać SONY idzie na łatwiznę. Im więcej anuluje gwarancji, tym więcej w "trzewiach" zostanie $$. :lol: :clapping:

#5 OFFLINE   Jurij

Jurij
  • Banned
  • 8,493 posts
  • Kraj::
  • Operator: Orange GO

Posted 25 July 2012 - 23:59

View Postdante, on 25 July 2012 - 23:20, said:

A co ma Odblokowanie bootloadera do wady fabrycznej w postaci żółtych plam ?

Ano ma. Kupując nowy produkt zawierasz umowę z producentem. On Ci gwarantuje darmowe naprawianie pod warunkiem że Ty nie będziesz przy nim grzebał, nie zalejesz go, nie spuścisz z 10 piętra itd. A teraz postaw się w roli serwisanta. Jego obowiązują procedury. Wymienił wyświetlacz i ostatnim krokiem jest wgranie najnowszego firmware. Przy odblokowanym bootloaderze Emma wywala błąd i zgodnie z procedurami serwisant musi anulować gwarancję. Z resztą nie wiadomo czy przy odblokowanym bootloaderze nie było kombinowania z przetaktowaniem zegara procesora i innych dziwnych machlojek... Wiem, że użytkownik może się wtedy czuć pokrzywdzony, ale odblokowując bootloader dobrowolnie zrezygnował z umowy zawartej pomiędzy nim a producentem i nie może mieć pretensji o odmowę naprawy gwarancyjnej :(

#6 OFFLINE   hunter3000

hunter3000

    Autor najlepszego postu 2013 roku

  • Zwycięzca konkursu
  • 719 posts
    • Time Online: 28d 19h 19m

Posted 26 July 2012 - 10:22

To w takim razie po co sony wydawał aplikację do zdejmowania blokady bootloader dla wszystkich użytkowników? Z tego co wiem tą aplikacją nie straci się gwarancji. No ale kto woli tak robi :P
Pomogłem? Daj plusika

Moja obecna lista telefonów:


K320 | W550 | W660 | W950 | W20 (Zylo)

Xperia XZ2 Premium | M4 Aqua


#7 OFFLINE   phillix

phillix

    Zwycięzca konkursu foto "Wiosna, ach to TY"

  • User
  • 2,024 posts
    • Time Online: 73d 14h 22m
  • Kraj::
  • TelefoniPhone 5
  • Operator: Virgin Mobile

Posted 26 July 2012 - 10:44

Przecież są sposoby na zablokowanie bootloadera, więc w czym problem?

_________________
Fap, Fap, Fap from Tapatalk App :)
Posted Image

#8 OFFLINE   hunter3000

hunter3000

    Autor najlepszego postu 2013 roku

  • Zwycięzca konkursu
  • 719 posts
    • Time Online: 28d 19h 19m

Posted 26 July 2012 - 11:11

emma to i tak wykryje (raczej) ;)
Pomogłem? Daj plusika

Moja obecna lista telefonów:


K320 | W550 | W660 | W950 | W20 (Zylo)

Xperia XZ2 Premium | M4 Aqua


#9 OFFLINE   Mikołaj

Mikołaj
  • Autor tematu
  • Administrator
  • 6,540 posts
    • Time Online: 173d 4h 7m

Posted 26 July 2012 - 11:35

Filip czytaj uważnie. Właśnie nawet po re-lockingu odmówiono naprawa bo wykryto ingerencję.

#10 OFFLINE   najodleglejszy

najodleglejszy
  • User
  • 184 posts
    • Time Online: 7d 12h 47m

Posted 26 July 2012 - 11:43

View Posthunter3000, on 26 July 2012 - 10:22, said:

To w takim razie po co sony wydawał aplikację do zdejmowania blokady bootloader dla wszystkich użytkowników? Z tego co wiem tą aplikacją nie straci się gwarancji. No ale kto woli tak robi :P
eee, co? wiem tylko o stronie unlockbootloader.sonymobile.com, na której zresztą jest napisane że traci się gwarancję.

#11 OFFLINE   jack79

jack79
  • Serwisant forum
  • 1,054 posts
    • Time Online: 77d 2h 4m

Posted 26 July 2012 - 12:01

View Posthunter3000, on 26 July 2012 - 10:22, said:

To w takim razie po co sony wydawał aplikację do zdejmowania blokady bootloader dla wszystkich użytkowników? Z tego co wiem tą aplikacją nie straci się gwarancji. No ale kto woli tak robi :P

Przy metodzie oficjalnej dobrowolnie zgadzasz się na utratę gwarancji wraz z bezpowrotnym utratą kluczy DRM

#12 OFFLINE   hunter3000

hunter3000

    Autor najlepszego postu 2013 roku

  • Zwycięzca konkursu
  • 719 posts
    • Time Online: 28d 19h 19m

Posted 26 July 2012 - 13:17

Mniejsza o to DRM niemniej mało ważne, a TrackID można zastąpić innymi aplikacjami ;)
Pomogłem? Daj plusika

Moja obecna lista telefonów:


K320 | W550 | W660 | W950 | W20 (Zylo)

Xperia XZ2 Premium | M4 Aqua


#13 OFFLINE   jack79

jack79
  • Serwisant forum
  • 1,054 posts
    • Time Online: 77d 2h 4m

Posted 26 July 2012 - 20:22

View Posthunter3000, on 26 July 2012 - 13:17, said:

Mniejsza o to DRM niemniej mało ważne, a TrackID można zastąpić innymi aplikacjami ;)

To zależy dla kogo, bo dla mnie stockowe TrackID i tak jest najlepsze, bo po zmianie ROMU (gdy ma dostęp do internetu) samo przywraca znalezione piosenki ;)

Edited by jack79, 26 July 2012 - 20:22.


#14 OFFLINE   dante

dante

    Master Boss

  • Administrator
  • 3,669 posts
    • Time Online: 152d 17h 37m

Posted 26 July 2012 - 22:09

Quote

emma to i tak wykryje (raczej) ;)
Jakiś czas temu emma nie wykryła i mój Arc spokjonie przeszedł naprawę.

#15 OFFLINE   Mikołaj

Mikołaj
  • Autor tematu
  • Administrator
  • 6,540 posts
    • Time Online: 173d 4h 7m

Posted 26 July 2012 - 22:20

No właśnie bo póki co sprawa dotyczy nowych telefonów Sony w UK i Holandii :)

#16 OFFLINE   Jurij

Jurij
  • Banned
  • 8,493 posts
  • Kraj::
  • Operator: Orange GO

Posted 26 July 2012 - 22:30

View Postdante, on 26 July 2012 - 22:09, said:

Jakiś czas temu emma nie wykryła i mój Arc spokjonie przeszedł naprawę.

Tego nie można porównywać. Znając Ciebie na 99% nie odblokowałeś bootloadera oficjalną metodą tylko np. S1 Toolem. A to zupełnie co innego. Oficjalna metoda na 100% powoduje utratę gwarancji. Po odblokowaniu bootloadera testpointem zawsze można go zablokować. Ba, po odblokowaniu bootloadera S1 Toolem lub podczas unlocku Setoolem oficjalne programy typu PC Companion, SEUS czy Emma nadal obsługują telefon. Po odblokowaniu metodą oficjalną - nie. Na razie zabezpieczenia MSM8260 czy też modele 2011 z nowym mcu nie zostały złamane i nie ma możliwości odblokowania bootloadera testpointem. A to oznacza że każdy egzemplarz z odblokowanym bootloaderem jest odblokowany metodą oficjalną = jest pozbawiony gwarancji. I pozamiatane :)

#17 OFFLINE   dante

dante

    Master Boss

  • Administrator
  • 3,669 posts
    • Time Online: 152d 17h 37m

Posted 27 July 2012 - 10:04

Quote

Znając Ciebie na 99% nie odblokowałeś bootloadera oficjalną metodą tylko np. S1 Toolem.
A poradnik odblokowanie bootloadera w Arc jak myślisz, na jakiej podstawie pisałem ? Oczywiście, że telefon odblokowałem oficjalną metodą. ;)

#18 OFFLINE   hunter3000

hunter3000

    Autor najlepszego postu 2013 roku

  • Zwycięzca konkursu
  • 719 posts
    • Time Online: 28d 19h 19m

Posted 27 July 2012 - 12:49

Ja wczoraj odblokowałem BL bez zbędnych przeszkód oczywiście oficjalną metodą, dla tych co nie wiedzą jeśli macie BL odblokowany w service menu pojawi wam się "Bootloader unlocked: yes" ;)
Pomogłem? Daj plusika

Moja obecna lista telefonów:


K320 | W550 | W660 | W950 | W20 (Zylo)

Xperia XZ2 Premium | M4 Aqua


#19 OFFLINE   Mikołaj

Mikołaj
  • Autor tematu
  • Administrator
  • 6,540 posts
    • Time Online: 173d 4h 7m

Posted 06 August 2012 - 11:22

Oficjalna odpowiedź Sony w tej sprawie:

For most issues/problems, unlocking the bootloader voids the warranty. Sony Mobile only honours the warranty if it is a known issue in that model/batch of phones or if it is an issue that clearly could not have been caused by flashing a different ROM. Because a new ROM can have a wide range of consequences (e.g., it can overheat the battery or change the voltage, which can damage other components), that basically means that only a small subset of issues are still covered by the warranty. Therefore, even when the phone is in warranty, the service centre usually has to do a very costly board swap in order to get the phone back to its original state before it can perform any repair. The end-user has to pay for that part of the repair.

We are proud of providing the unlock feature to the developer community. Previously, there was a large risk of bricking the phone when unlocking with third party software. Sony Mobile’s solution remove’s that risk. When we initially provided the unlock feature, it was presumed that only highly skilled developers and super-users would take advantage of it. From blogs and discussion boards, it was clear that the community understood the risks and that unlocking largely voided the warranty. It appears that less sophisticated users (despite all our warnings) might be using the feature, and are now surprised by the consequences.

Źródło: phonearena.com

#20 OFFLINE   Erin

Erin

    Autor najlepszego postu 2012 roku

  • Zwycięzca konkursu
  • 393 posts
    • Time Online: 79d 4h 15m

Posted 06 August 2012 - 11:46

po polskiemu proszę :P




0 user(s) are reading this topic