Jump to content


[Rozwiązany] Karta motorowerowa / prawo jazdy AM na skuter - kilka pytań


  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1 OFFLINE   jack79

jack79
  • Serwisant forum
  • 1,054 posts
    • Time Online: 77d 2h 4m

Posted 23 August 2012 - 19:21

Witam

Ostatnio trochę jeździłem na skuterze i powiem szczerze że naprawdę się fajnie jeździ i coś mnie na szło żeby na wiosnę kupić sobie jakiś skuter, ale jak będzie wyglądać sytuacja z uprawnieniami?  Podobno ma wejść jakieś prawo jazdy kategorii AM zamiast karty motorowerowej i teraz nie wiem ile z góry mam wyłożyć na to prawo jazdy, bo karty motorowerowej nie posiadam

#2 OFFLINE   Jurij

Jurij
  • Banned
  • 8,493 posts
  • Kraj::
  • Operator: Orange GO

Posted 23 August 2012 - 20:06

Jeśli masz prawo jazdy kategorii B to możesz jeździć skuterami o pojemności nie przekraczającej 50 cm3 :) Jeśli nie masz prawa jazdy kategorii B lub chcesz kupić skuter / motor o większej pojemności, no to niestety musisz wyrabiać prawo jazdy.

#3 ONLINE   Mikołaj

Mikołaj
  • Administrator
  • 6,540 posts
    • Time Online: 173d 3h 45m

Posted 23 August 2012 - 20:12

Z tego co kojarzę jest też jakiś pułap cm3 dla skuterów bez prawa jazdy i karty motorowerowej. Sprawdź dokładnie, ale jeśli tak to będą to raczej bardziej zabawki niż sprzęt do jeżdżenia.

Jeśli chodzi o uprawnienia przy posiadaniu prawa jazdy to jest tak jak pisze Jurij, a do 50 cm3 idzie już coś wybrać.

#4 OFFLINE   not found

not found

    Moderator

  • Super Moderator
  • 2,429 posts
    • Time Online: 106d 9h 22m

Posted 23 August 2012 - 20:29

Jeżeli w momencie wejścia ustawy w życie będziesz miał ukończone 18 lat, nie będziesz musiał posiadać uprawnień do kierowania motorowerem, wystarczy dowód :)
WALKMAN®

#5 OFFLINE   bartolinio3

bartolinio3

    Moderator

  • Moderator
  • 1,255 posts
    • Time Online: 117d 10h 36m
  • GG:
  • Kraj::
  • Operator: T-Mobile

Posted 23 August 2012 - 20:44

Przecież prawo nie działa wstecz. Skoro masz skończone 18 lat to możesz śmigać bzykiem do 50ccm - karta AM będzie potrzebna tylko tym, którzy skończą 18nastkę po wprowadzeniu ustawy ;)
Posted Image

#6 OFFLINE   jack79

jack79
  • Autor tematu
  • Serwisant forum
  • 1,054 posts
    • Time Online: 77d 2h 4m

Posted 24 August 2012 - 11:31

Dzięki za odpowiedzi wiedziałem że na tym forum znajdą się fachowcy od tego typu spraw czyli to prawo już mnie ominie:D Bo szczerze mówiąc nie bardzo miałbym ochotę wydawać pieniądze na jakieś prawo jazdy AM. Tylko jeszcze mam pytanie czy do tych 50 ccm idzie rzeczywiście coś porządnego wybrać?  Bo nie chcę czegoś takiego że np. usiądą dwie masywniejsze osoby i już będzie się "krztusił"

#7 ONLINE   Mikołaj

Mikołaj
  • Administrator
  • 6,540 posts
    • Time Online: 173d 3h 45m

Posted 24 August 2012 - 11:53

Wiesz mocy nie oszukasz... można pewnie podkręcić co nieco, ale chyba nie warto kombinować. Wrzucisz ponad 100kg i dla takiego skuterka jest już co dźwigać. Kiedyś jeździłem ze znajomym na jego skuterze (ładnych parę lat temu) i muszę powiedzieć, że spokojnie po mieście dawał radę pomimo 150 kg na grzbiecie.

Z tego co widzę na ulicach i w sklepach wybierać jest w czym wybierać, może warto byłoby popytać w sklepie specjalizującym się w sprzedaży skuterów, pewnie będą w stanie doradzić Ci ciekawe rozwiązania.

#8 OFFLINE   bartq92

bartq92

    Super Moderator

  • Super Moderator
  • 1,574 posts
    • Time Online: 79d 1h 3m
  • GG:
  • Kraj::
  • Miasto:KMY
  • TelefonHuawei P8
  • Rom: Stock
  • Operator: PLAY

Posted 24 August 2012 - 11:55

Nie licz na demona prędkości, który swoim brzmieniem poderwie wszystkie laski :) Jeśli masz coś kupić to szukaj w renomowanych markach a nie jakieś chińskie dziadostwo :)
W kategorii 50ccm lepiej dołożyć kase i cieszyć się z dobrego sprzętu niż właśnie narzekać. Ostatnio znajomy kupił fajny skuter firmy Yamaha (ok 3 tyś zł) i sprzęt godny polecenia :)

#9 OFFLINE   not found

not found

    Moderator

  • Super Moderator
  • 2,429 posts
    • Time Online: 106d 9h 22m

Posted 24 August 2012 - 12:12

Zobacz sobie: Yamaha JOG RR,  Yamaha Aerox, Aprilia Factory SR. Oczywiście mówimy tu o skuterach ze zdjętymi blokadami bo inaczej to każdy tylko do 45km/h i zamiast jazdy mulenie... Ale podobnie jak napisali koledzy wyżej - nie licz na nie wiadomo co ;)  Najlepiej to zrobić sobie A i wtedy możesz rozejrzeć się za normalnymi motorami :D
WALKMAN®

#10 OFFLINE   jack79

jack79
  • Autor tematu
  • Serwisant forum
  • 1,054 posts
    • Time Online: 77d 2h 4m

Posted 24 August 2012 - 17:20

Lubię szybką jazdę, ale raczej nie należę do tych którzy lubią gnać po drodze z ogromną szybkością. Ostatnio widziałem gościa który przy jakiś 80 km/h jechał na jakimś ścigaczu na jednym kole:D. A co do skutera to u rodzinu na wsi mają jakiegoś koreańskiego bodajże i całkiem się na nim fajnie jeździ, a był kupiony używany za 1600 zł, ale masz rację Bartq lepiej kupić już jakiś firmowy i liczę się z tym że "trochę" będę musiał na niego wyłożyć, ale będę się tak cieszył jak z Xperi Neo. Sprawdzałem tą Yamahę i ma dobrą opinię w sieci i cena niektórych egzemplarzy jest do przyjęcia. A orientuje się ktoś jak jest ubezpieczeniem?  Czy jest to jakoś liczone od pojemności silnika tak jak w przypadku samochodów?


#11 OFFLINE   not found

not found

    Moderator

  • Super Moderator
  • 2,429 posts
    • Time Online: 106d 9h 22m

Posted 24 August 2012 - 20:50

Na OC musisz przeznaczyć około 100 PLN ;)
WALKMAN®

#12 OFFLINE   bartq92

bartq92

    Super Moderator

  • Super Moderator
  • 1,574 posts
    • Time Online: 79d 1h 3m
  • GG:
  • Kraj::
  • Miasto:KMY
  • TelefonHuawei P8
  • Rom: Stock
  • Operator: PLAY

Posted 24 August 2012 - 21:00

Quote

Czy jest to jakoś liczone od pojemności silnika tak jak w przypadku samochodów?

Nie wiem dokładnie jak jest naliczane, ale ubezpieczenie to niewielka kwota max do 100zł, która też zależy od firmy no i od zniżek. Ogólnie koszty są niskie :)

Quote

Lubię szybką jazdę, ale raczej nie należę do tych którzy lubią gnać po drodze z ogromną szybkością.

Skuter nie zapewni ci szybkiej jazdy. Na Twoim miejscu radziłbym pomyśleć o prawku na motor póki jeszcze nie zostały wprowadzone te wszystkie kategorie. Prawo nie działa wstecz, więc od momentu otrzymania prawka możesz jeździć na każdym motorze. Nie ważne czy to będzie 125ccm czy 600 :)
Sam cały czas myślę nad zakupem jednoślada, którym będę mógł śmigać po ulicach. Posiadam już od lat motocykl trialowy Gas Gas o pojemności 270ccm, więc u mnie przeskok na 50 byłby dramatem :) U mnie niestety na przeszkodzie stoi planowany zakup auta.
Koszt prawka na motor to ok 1000zł + opłaty egzaminacyjne, warto to przemyśleć ;) Jeśli jednak myślisz tylko o skuterze, to coś z lepszych marek :)

Quote

A co do skutera to u rodzinu na wsi mają jakiegoś koreańskiego bodajże

Takie cuda lepiej omijać. Kilku znajomych kupiło podobne motocykle/skutery. Po wielu naprawach w krótkim czasie znalazły swoje miejsce na złomie lub w szopie :)

#13 OFFLINE   faflak

faflak

    Zwycięzca Drugiego Quizu Forum Sony Ericsson World

  • User
  • 707 posts
    • Time Online: 36d 13h 18m

Posted 24 August 2012 - 22:00

co do ubezpieczenia OC to dam glowe ze najtaniej w brew pozorom jest w pzu ja od 750ccm w virago placilem z nw niecale 100pln nawt agent powiedzial miz ze z duperelami to do nich a auta gdzie indziej :)
Co do wyboru skutera to tak jak wyzej pisali lepiej cos markowego niz jakies motobi .miromoto .yamammoto itp... a jak nie maz wiekszej gotowki to poszukaj czegos licencjowanego np bodajrze Rex (silnk yamaha) co do predkosci takiego skutera to nie ma tragedi po przekladce modulu rolek dysz ...mozna na kole pojezdzic :)
_________________________________________________________________________________________________pomogłem kliknij ^

#14 OFFLINE   bartolinio3

bartolinio3

    Moderator

  • Moderator
  • 1,255 posts
    • Time Online: 117d 10h 36m
  • GG:
  • Kraj::
  • Operator: T-Mobile

Posted 24 August 2012 - 22:08

Jak lubisz pogrzebać to kup pan Simsona :lol: 60 to masz murowane na zdrowym silniku. Jazda manualem to istny "kosmos" w porównaniu z bezstopniówką. Jak wolisz kibelka to tak jak powyżej - jedynie coś markowego. Też mam kilku znajomych, którzy kupili nówki chińczyki bo jest gwarancja :rolleyes:  Dwa lata minęły i władowane zostało z 1000pln na naprawy pogwarancyjne, a jeździć to dalej cudownie nie jeździ ;)
Posted Image

#15 OFFLINE   jack79

jack79
  • Autor tematu
  • Serwisant forum
  • 1,054 posts
    • Time Online: 77d 2h 4m

Posted 25 August 2012 - 08:36

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, każdy post w tym temacie jest dla mnie cenny, bo ja się niezbyt orientuje w tych sprawach. Bartq nastawiłem się już bardziej na skuter i teraz tylko uzbierać potrzebną gotówkę i na wiosnę może kupię jakąś Yamahę i z tego co widzę to Yamahy z 2011 chodzą nawet po 7000 zł to dosyć dużo, ale w tym wypadku płaci się za jakość i klasę podobnie jak w produktach Sony:D

PS: Prosiłbym o nie zamykanie tematu ponieważ jeszcze kiedyś się tutaj odezwę;)

Edited by jack79, 25 August 2012 - 08:57.


#16 OFFLINE   jack79

jack79
  • Autor tematu
  • Serwisant forum
  • 1,054 posts
    • Time Online: 77d 2h 4m

Posted 11 June 2013 - 16:18

Witajcie ponownie, dawno się tutaj nie odzywałem, jednak wcześniej przeglądałem różne modele skuterów i bardzo podoba mi się Gillera Runner 50 jednak póki co mam inne ważniejsze wydatki dlatego zakup skutera przekładam na czas nieokreślony. Temat można zamknąć chyba że ktoś jeszcze może coś doradzić

#17 OFFLINE   Jurij

Jurij
  • Banned
  • 8,493 posts
  • Kraj::
  • Operator: Orange GO

Posted 12 June 2013 - 02:43

Problem został rozwiązany, a temat zamknięty. W razie innych problemów, proszę założyć nowy temat. Wszelkie reklamacje/uwagi /opinie/sugestie proszę zgłaszać do Redakcji Forum Sony Ericsson World poprzez PW.




0 user(s) are reading this topic