Jump to content


Xperia ray vs Xperia arc – porównanie aparatu i kamery


  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1 ONLINE   Mikołaj

Mikołaj
  • Administrator
  • 6,542 posts
    • Time Online: 173d 6h 29m

Posted 29 August 2011 - 11:01

Serwis Komórkomania zaprezentował bardzo ciekawy test opisujący możliwości aparatu i kamery w Xperii ray i Xperii arc.

Zapraszam do zapoznania się z tekstem Bartosza Dula

Autor postanowił porównać możliwości aparatu i kamery ray oraz arc, które według zapewnień producenta mają wbudowany ten sam obiektyw. Powinny więc spisywać się tak samo, czy jednak jest tak w rzeczywistości?

Parametry nowego modelu Sony-Ericssona przypominają do złudzenia te w Xperii arc. Starszą siostrę ray recenzowałem jeszcze w pracy w poprzednim portalu i muszę przyznać, że producent naprawdę postarał się w przypadku tego urządzenia, choć zawsze odrzucała mnie jego autorska nakładka. Byłem jednak pod wrażeniem możliwości aparatu i technologii Exmor R for mobile, która poprawia jakość fotografii wykonanych w bardzo słabym oświetleniu.

Xperia ray niespecjalnie mnie interesowała. Skoro jednak miałem ją otrzymać na testy, zrobiłem szybki rekonesans i uznałem, że do kolejny smartfon wyróżniający się ciekawym design’em od Sony-Ericssona – taka miniaturowa Xperia arc o identycznych możliwościach foto/wideo. Różnice są w teorii kosmetyczne – ray potrafi 16-krotnie powiększyć obraz cyfrowo (tylko kto z tego korzysta?). Poniższa tabelka nie uwzględnia jednak dwóch rzeczy – w przeciwieństwie do Xperii arc w nowym smartfonie od Sony-Ericssona brakuje spustu od aparatu i dużo bardziej intuicyjnego, manualnego dobierania scenerii. Szczególnie we znaki daje się druga różnica, o czym za chwilę.

Posted Image


Podsumowując – ray dużo słabiej radzi sobie od arc w robieniu zdjęć w nocy. Jasne kolory są przejaskrawione, zdjęcia wychodzą mniej lub bardziej delikatnie zaszumione czy nieostre. Dodatkowo bardzo przeszkadza automatyczne wykrywanie scenerii, które najprościej mówiąc nie działa do końca tak jak powinno, a na pewno nie pomaga.

Jakie tryby są dostępne w Xperii ray?  Normalny, rozpoznawanie scenerii i wykrywanie uśmiechu. Ttryb automatycznego rozpoznawania najzwyczajniej w świecie nie funkcjonuje poprawnie. Autofokus również nie działa najlepiej – nie fokusuje punktowo a automatycznie. Żeby wykonać zdjęcie należy dotknąć ekranu i szybko powrócić do trzymania smartfona oburącz, by zmniejszyć ryzyko rozmazania obrazu.
Neistety domyślnie występuje tryb automatyczny. Dopiero po wyborze  normalnego i ikony czterech kwadratów rozwija się nam lista scenerii, takich jakie są dostępne m.in. w Xperii arc: Krajobraz, Portret nocny, Sport, Dokument, Portret, Sceneria nocna, Plaża i śnieg, Przyjęcie.

Pełen tekst oraz zdjęcia wykonane w teście możecie zobaczyć bezpośrednio w artykule:

Please Login HERE or Register HERE to see this link!

, który zarazem stanowi źródło tego tematu.




0 user(s) are reading this topic