Jump to content


K550i/W610i - Uszkodzenie autofokusa w aparacie


 • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 OFFLINE   Dale

Dale
 • User
 • 32 posts
  • Time Online: 1d 15h 12m

Posted 20 November 2017 - 23:27

Ten model jest dość podatny na uszkodzenie funkcji autofocus w aparacie. Miałem dwa egzemplarze i obydwa miały ten sam problem.

Jeden był w latach 2007-2009 i kupiłem go jako nowy. Po niegroźnym upadku z biurka na dywan zdjęcia wychodziły kompletnie rozmazane. Przeczytałem w sieci że wystarczy grzmotnąć z otwartej dłoni w tył aparatu by to naprawić i rzeczywiście, AF znów zaczął ostrzyć. Ale fotki wykonane telefonem ustawionym w dół wychodziły rozmazane, jedynie macro działało bez zarzutu. Później sprzedany i przesiałem się na C702 - tu już problemów nie było, choć upadł nie raz.

Drugi kupiłem jakoś w 2016, stan ogólny bardzo dobry, ale ten sam problem z aparatem. Fotki wykonywane w dół kompletnie rozmazane, w innych pozycjach było w miarę OK choć niektóre obszary zdjęcia bywały rozmazane. Niedawno go sprzedałem.

Ogólnie problem można podzielić na trzy stadia:
1. Telefon nowy i sprawny - zdjęcia ostre jak brzytwa w każdej sytuacji
2. Telefon po upadku - zdjęcia całkowicie rozmazane, aparat wydaje się ubity
3. Po ponownym upadku lub uderzeniu w tył z otwartej dłoni - aparat znów działa, ale robiąc zdjęcia telefonem ustawionym w dół są one nadal rozmazane, jedynie makro działa.

Problem powinien dotyczyć zarówno K550i jak i W610i, bo oba miały te same moduły aparatu. Czy ktoś się spotkał z taką przypadłością? Widziałem na internecie kilka wpisów o zacinającym się AF, ale jakaś plaga chyba to nie była.

Być może w przyszłości znów zapoluję na ten model, mam do niego ogromny sentyment, bo był to mój pierwszy "multimedialny" telefon w życiu, poza tym jego wygląd zarąbiście mi się podoba do dziś. Ale jest ryzyko że znów zakupię uwalonego, dlatego próbuję jakoś ustalić czy była to aż tak częsta przypadłość, czy jednak miałem po prostu pecha.

Btw. ostatnio C702 grzmotnął mi z biurka prosto na panele w paskudny sposób, ale nawet jednej nowej ryski nie znalazłem, o jakichś uszkodzenia aparatu nawet nie wspominając. Po prostu czołg, jak z resztą większość modelu SE sprzed dekady. Gdyby smartfon mi tak spadł pewnie byłoby po wyświetlaczu.

#2 OFFLINE   not found

not found

  Moderator

 • Super Moderator
 • 2418 posts
  • Time Online: 100d 20h 19m

Posted 21 November 2017 - 16:20

Ja miałem dokładnie to samo, na początku K550 robił mega ostre fotki, potem jak już przeżył swoje, wiele upadków, fotki nie były już takie dobre i miał nieraz problemy z autofocusem, podobnie miałem w W960, wymiana aparatu pomogła :P

Btw, witam w klubie, K550 to też mój pierwszy multimedialny kombajn jak na tamte czasy :D
WALKMAN®
0 user(s) are reading this topic