Skocz do zawartości


P990i; po włączeniu ekran tylko miga na biało/czarno

SE P990i P990i UIQ3

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Erik

Erik
  • User
  • 1 postów
    • Time Online: 2h 12m

Napisano 19 marzec 2017 - 14:23

Witam,
Pytanie zasadnicze, czy mojemu telefonowi (b. ważnemu) można przywrócić sprawność?

Post niestety jest długi, ale zawarłem w nim wszystkie okoliczności związane z usterką P990i.

Przyczyna usterki podanej w temacie jest dla mnie niezrozumiała - nie jestem biegły w dziedzinach informatycznych - telefon od dnia zakupu (2006 r.) działał bez zarzutu, nie wliczając wymiany jog- diala w 2013 r.
Nie zaliczył upadku, ani kontaktu z wilgotnym środowiskiem, po zmianie FW na R6E28 miał do dwóch restartów na rok (w niektórych latach 1 restart).

· Zasadnicze okoliczności towarzyszące ww. usterce;
P990i z akum. BST-40 w wyłączonym trybie został podpięty do ładowarki, po ok. 4-godz. wciąż świeciła się czerwona dioda,  więc nie przerwałem ładowania aż do zmiany koloru diody, co nastąpiło po kolejnej godzinie. Po odłączeniu ładowarki zamieniłem w P990i akum. BST-40 na drugi, wcześniej naładowany i uruchomiłem telefon tak jak zwykle.
Ten zawibrował i po paru chwilach ekran zaczął migać, tzn. rozświetlał się na biało i gasł w 2-sek. cyklach.

Powtórna zamiana akum. niczego tu nie zmieniła, telefon nie reagował również na podłączoną ładowarkę ani później na podłączenie do PC z "PC Suite for smartphones", ani też na klawiaturę i jog-dial.

P990i w tym trybie można było wyłączyć jedynie przez tzw. soft-reset (pressing power button for 10 s), co stosowałem po ok. minucie migotania ekranu. Kiedy parę(!) razy przedłużyłem ten czas (2 min.) telefon reagował na przypadkowo naciśnięte klawisze wyświetlając przez sekundę w bardzo małej czcionce 3-4 wiersze ciągów cyfrowo-literowych.

Powyższe symptomy świadczą o tym, że nastąpiła usterka oprogramowania (telefon nie stał się "cegłą!"), więc przekazałem go do autoryzowanego punktu serwisowego gdzie został przyjęty z adnotacją z recepcji,
"telefon po uruchomieniu miga tylko ekran i nic nie można zrobić...".
Po paru tygodniach zostałem poinformowany przez panią z recepcji, że technicy nie mogą telefonu uruchomić, więcej szczegółów nie znała poza tym, że technicy z innych punktów serwisowych też tego nie mogli zrobić.

Nie byłem w stanie ustalić szczegółów trudności z uruchomieniem P990i, gdyż nie miałem możliwości skontaktować się z technikami z zasadniczego pkt. serwisowego, bo ci od Sony Ericssonów właśnie wyjechali na szkolenie.

Kończąc zwracam się do osób biegłych w tej tematyce, czy są szanse aby przywrócić sprawność mojemu P990i?
Czy to możliwe, że przy pomocy "Emma III-offline" + inne narzędzia programistyczne można ożywić nawet "cegłę"? Oby faktycznie tak było.

Z góry dziękuję za cierpliwość oraz wszelkie pomocne uwagi.

#2 OFFLINE   jack79

jack79
  • Serwisant forum
  • 1054 postów
    • Time Online: 77d 2h 4m

Napisano 19 marzec 2017 - 17:25

Witam
Według mnie warto próbować Emmą bo P990i jest naprawdę tego wart (sam mam dwa , jeden używany na co dzień) ,a już szczególnie dobie dzisiejszych smartfonów można śmiało powiedzieć że jest unikatem. Jak kupiłem dwa P990i+stacja dokująca za 30 zł w "nieznanym stanie" to jak się okazało obydwa były sprawne no oprócz jednej klapki alfanumerycznej i z simlockami na Plusa i jeszcze na jakąś inną sieć. W dodatku jeden nie miał pl języka i był na jakimś starym sofcie ,bo np przy włączaniu nie pokazywało paska postępu ładowania systemu. Simlocki zdjąłem Omnisuem, a jednego normalnie przeflashowałem Emmą i zyskałem język pl i szybsze działanie telefonu. Ogólnie z chęcią zrobiłbym ci to też Boxem , ale potrzeba jakiegoś informatyka który będzie wiedział jak udostępnić usb z podłączonym boxem w sieci. Ale wracając do Emmy to koniecznie musisz mieć system 32 bitowy bo sterowniki są tylko pod 32 bitowe a na 64 bitowych nie działa. Także próbuj i daj znać czy się udało

#3 OFFLINE   Faren

Faren
  • User
  • 3 postów
    • Time Online: 4h 2m

Napisano 21 marzec 2017 - 13:38

@ jack79 , dzięki!
- każde wsparcie w nieszczęściu jest oczekiwane i wzmacniające w takim stanie rzeczy;
tu, oceniając po przyczynach usterki można śmiało powiedzieć, że nad moim P990i zawisł bad luck. ;-(

Co do samodzielnych starań z uruchomieniem go, to złą tych starań stroną jest mój brak dostatecznej wiedzy informatycznej - na konieczność której wskazałeś - a dobrą jest to, że celowo, z powodu P990i trzymam sprawny PC z XP sp 3, 32 bit.

Dziękuję za dodanie otuchy, że reanimacja mojego Faworyta jest możliwa - bardzo mi go brakuje, towarzyszył mi przez 10 lat - i siłą rzeczy chce dołożyć wszelkich starań, żeby go nie stracić, tzn. np. wypłacić komuś gratyfikację za pomoc w uruchomieniu go. Mógłbyś kogoś polecić?

Odkupiłem go za stosunkowo niską cenę od pracownika pewnej firmy ze wszystkimi akcesoriami, tj. w oryginalnym pudełku z całą jego zawartością, m.in. ze skrojonym pod P990i oryginalnym BlackBerry CD-R.
W firmie, która zamówiła kilka sztuk P990i podjęto w trakcie decyzję, że będą pracować na Nokia E61, a te P990i odsprzedadzą i tak go mam.

Kończąc post, zastanawia mnie to, że serwis (nb. z Twojego miasta!), który jeszcze 3 lata temu specjalizował się w Sony Ericssonach teraz nie mógł go uruchomić. Być może to z ich strony swoista "talionis peana" dla mnie, tj. karna nauczka za reklamację jaką im zgłosiłem z powodu sprzedaży "chrzczonego"  akumulatora, kto wie?

#4 OFFLINE   jack79

jack79
  • Serwisant forum
  • 1054 postów
    • Time Online: 77d 2h 4m

Napisano 21 marzec 2017 - 22:53

Zerknij tutaj:
http://www.sonyerics...emma-3-offline/
i
http://www.sonyerics...ma-iii-offline/
Według mnie Emma powinna go postawić na 95 % i powinieneś sobie z tym poradzić, bo telefon jest naprawdę tego warty. A też raz korzystałem (a też nigdy nie miałem do czynienia z tym programem) z tego i wszystko poszło bez problemów,a jeszcze u ciebie na XP tym bardziej powinno pójść (ja robiłem to na Viście). Też chyba będę musiał swojego jeszcze raz go przeflashować (po włączeniu pokazuje jakiś błąd aplikacji i radia nie da się włączyć, ale telefon działa normalnie). Także poczytaj, pytaj itp. itd., bo i mnie ogólnie cieszy że w dobie "nowych" smartfonów ktoś jeszcze używa takich zapomnianych wynalazków od SE jak choćby P990i w twoim przypadku (i moim oczywiście). A co do zestawu P990i to aż ci zazdroszczę :D ,ale  i z rok temu widziałem kilka egzemplarzy z całymi zestawami chyba od 150 zł wzwyż na allegro. A co do serwisu to chyba chodzi o w-support ? Bo jeśli tak to wiem gdzie był dokładnie w Łodzi bo i około 5 lat temu oddawałem tam Xperię Neo z uszkodzonym micro usb. A teraz w te wakacje napisałem do nich w sprawie naprawy SE C905 (wymiana taśmy flex i chyba coś jeszcze) to nic nie odpisali a jak wiadomo (zwłaszcza wśród użytkowników tego modelu) ten model jest chyba najtrudniejszym modelem w historii SE jeśli chodzi o rozbiórkę, bo dosyć łatwo coś uszkodzić (taka nie do końca przemyślana konstrukcja). W końcu sam się podjąłem naprawy i telefon do tej pory działa ,a rozbiórkę tego modelu mam już opanowywaną niemal do perfekcji. Tyle tylko co górna taśma prosi się o wymianę, bo głośnik słuchawki nie działa. A tak jak rozbierałem P1i to bez porównania łatwiejszy. Ale wracając jeszcze do P990i to tak jak pisałem na twoim miejscu sam bym się tego podjął ,bo model jest naprawdę genialny pomimo kilku wad które zresztą i tak można mu wybaczyć a w dodatku w dzisiejszych czasach unikalny (ekran dotykowy,qwerty oraz ta odłączana klapka alfanumeryczna)

#5 OFFLINE   Faren

Faren
  • User
  • 3 postów
    • Time Online: 4h 2m

Napisano 22 marzec 2017 - 11:00

jack79, dzięki za linki.

Po usłyszeniu wiadomości z pktu. serwis., że nie potrafią  mojego P990i uruchomić, uchwyciłem się Emma III jak tonący brzytwy, że to dla niego ostatnia nadzieja.
Nie, to nie W-Support ([z siedzibą we W-wiu], już w 2013 r. nie chcieli mi wymienić jog- diala, więc też dlatego nie odpisali ci w spr. C905), ale nie chcąc antyreklamować tego pktu. serwis. podam, że z ul. Zielonej jedzie się tam T.-> Kurczaki:2, 3, 6, 11, 16).

Jeśli nie znajdę innego rozwiązania, to ze względu na bieżące spr. adm., przygotowania do akcji z Emmą rozpocznę w przyszłym tygodniu, bo wtedy będę mógł po niego pojechać i zabrać go z Łodzi.

Szukam wszelkich wskazówek, bo teoria teorią,  a praktyka praktyką, wiadomo. Nie chcę ryzykować i coś zepsuć, tj. "uwalić fon". Wiem już, że są dwie wersje Emma III, jedna na wszystkie modele SE, a druga tylko na UIQ3, tzw. Lite i obie obsługują tylko World Generic 2 czyli dochodzi mi jeszcze zmiana z WG 1 na WG 2.
I tu zasadza się problem, skoro mój P990i jest WG 1, a Emma współdziała z WG 2, to mojego może nie wykryć, a w dodatku nie wiem jakie możliwości w tym zakresie ma GDFS? Czyli co, kicha?

Mam nadzieję, że komplikacja akcji z Emmą nie przerośnie moich możliwości, ale skoro jestem w desperacji, to rzucę się na głęboką wodę.
Do tego wisi nade mną konieczność odzyskania dostępu do masy danych, które przez niego utworzyłem, a wykupione apps na innym egzemplarzu nie zadziałają, np. DreamLife&Connect, BestCrypto, Projekt - niezłamane - czy choćby Swiss Manager Elite.
No i muszę uzyskać od techników-serwisantów info dot. napotkanych przeszkód uniemożliwiających uruchomienie telefonu.

Tak mi teraz przyszło na myśl, czy czasem któryś z zainstalowanych patchy nie spowodował tej awarii przez wygaśnięcie swojej ważności (jeden wyłączał telefon po odbiorze SMS-wej komendy), ale nie pamiętam, czy w trakcie tego feralnego ładowania akumulatora miała miejsce zmiana daty.

Co do zazdroszczenia, to nie ma czego (tak ogólnie, to to nie ma sensu), bo dochodziliśmy do swoich P990i inaczej motywowani,  w różnych okolicznościach i czasie.
Faktycznie, 10 lat temu telefon w pudełku wielkości takiego jak dla butów+szereg akcesoriów (najbardziej urocze, to śrubowkręcik i dwie śrubki), CD-ROMy, itp. miały sprawić wrażenie produktu premium.
Pamiętajmy, że przez ponad 1,5 roku P990i był flagowcem Sony Ericssona!
Gdyby producent uwzględnił własne opóźnienia w jego wprowadzeniu do obrotu i zaopatrzył go w 128 MB RAM i zoptymalizowany SW (jak np. R6E28), to byłby telefonem dekady.
I tak był super, a jego ogólny design - jako komunikatora -  swobodnie mieścił się w konwencji filmów SF z lat '90 uw.
Klapkę (Flip) mam fab. nową, ale rysik tylko 1.
Bym zapomniał o możliwości wideo rozmów ("po GSMie") w P990i, których od ponad 6. lat - poza Samsungiem - nie można uświadczyć. Przez to zrezygnowałem z zakupu SE Neo/Pro kiedy w trakcie ich zapowiedzi wyszła na jaw ww. kwestia i rozróżnienie (po kilkunastodniowej dyskusji na Sony Mobile Forum) między video-calling i video-connection. Neo i Pro nie miały tego pierwszego tylko to drugie via net + dodatkową aplikację.
Na Fb jest SE P990i Group. ;)

To natomiast co można komuś pozazdrościć, to jak w Twoim przypadku umiejętności serwisowania telefonów w domowych warunkach. Nie przesadzam, bo są i tacy, którzy nawet młotek potrafią zepsuć.
A swoją drogą, myślisz, że W995 też jest, jak C905, nieprzemyślaną konstrukcją, ogólnie? Zamierzałem go kupić, ale przyhamowały mnie opinie dot. foto-aparatu i właśnie usterek taśmy Flex.
Thx.

Użytkownik Faren edytował ten post 22 marzec 2017 - 11:09


#6 OFFLINE   jack79

jack79
  • Serwisant forum
  • 1054 postów
    • Time Online: 77d 2h 4m

Napisano 23 marzec 2017 - 10:23

Nie pamiętam jak było w moim przypadku, ale bez problemu poszło. Zrób tylko w razie czego kopię GDFS w razie czego i próbuj, bo telefon tak czy tak nie działa więc raczej nie masz nic do stracenia. Tylko co do aplikacji to mam złą wiadomość, bo już prawdopodobnie ich nie odzyskasz, a po flashowaniu wszystko jest przywracane do ustawień fabrycznych itp. Co do zestawu P990i to w pewnym sensie masz rację, i że jak standardowo dodawali tyle akcesoriów że można było od razu poczuć że to produkt premium. Zresztą cena też była wtedy wysoka. A teraz czy to flagowiec czy coś z niższej półki to zestaw jest skromny. Już nawet w Elmie czy Hzelu dało się to odczuć-telefony z serii Greenheart. A co do serwisowania to jak wiem co dokładnie zrobić żeby naprawić telefon to się podejmuje ale oczywiście wszystko trzeba robić zgodnie z instrukcją danego modelu i powoli a także cierpliwe (w szczególności jeśli chodzi o C905 :D). A co do nieprzemyślanej konstrukcji to chodziło mi tylko o rozbiórkę C905 gdzie najgorsze jest wyciąganie i wkładanie płyty głównej do obudowy. Po jednej stronie masz 4 przyciski które bardzo łatwo wyłamać (są odstające i bezpośrednio przylutowane do płyty głównej) Ja za pierwszym razem właśnie wyłamałem jeden od głośność a dodatku urwałem jedną ścieżkę przy wylutowywaniu ,ale przycisk trzyma się na trzech ścieżkach i działa. Później już bardzo uważałem,a przy wymianie taśmy flex trzeba uważać na odwrotne podłączenie,bo w tym wypadku robi się zwarcie i w najlepszym wypadku nie działa podświetlenie ekranu. A co do W995 (też go mam ,a nawet rzy w różnym stanie i też go rozbierałem) to tutaj już to poprawili i wszystkie  boczne przyciski są na taśmie więc ryzyko uszkodzenia jest znikome. Chyba nawet taśma flex mniej się zużywa, a także inne umiejscowienie anteny GPS sprawia że GPS lepiej działa niż w C905. Ogólnie na ten temat można byłoby się długo rozpisywać, bo co do samych telefonów to według mnie oba są świetne, tylko oczywiście z innym przeznaczeniem. A aparat w W995 według nie jest najgorszy, jednak w gorszych warunkach oświetleniowych nie ma szans z C905 (dioda vs lampa ksenonowa, zwłaszcza że C905 jest naprawdę mocna), a i do C905 można wgrać sterowniki które dają np. możliwość ustawienia czasu naświetlania aż do 1s więc nocną panoramę miasta można na spokojnie uchwycić, tylko tyle co trzeba jakoś go unieruchomić bo łatwo o poruszone zdjęcia

PS: Co do serwisu piszesz że z Zielonej w kierunku "Kurczaki"  to gdzieś na Chojnach musi być, trochę znam te okolice ale nie kojarzę gdzie może być jakiś serwis GSM. A co do W-supportu to na Piotrkowskiej mieli kiedyś punkt do przyjmowania zgłoszeń (tam oddawałem Neo ). A obecnie jest tam chyba serwis Microsoft i Huwaei.

Użytkownik jack79 edytował ten post 23 marzec 2017 - 11:38


#7 OFFLINE   Faren

Faren
  • User
  • 3 postów
    • Time Online: 4h 2m

Napisano 23 marzec 2017 - 18:06

jack79,

"Nie pamiętam jak było w moim przypadku, ale bez problemu poszło. Zrób tylko w razie czego kopię GDFS w razie czego i próbuj, bo telefon tak czy tak nie działa więc raczej nie masz nic do stracenia".

Ale Twój P990i można było wcześniej uruchomić. A w moim przypadku właśnie nie wiem czy GDFS w ogóle zadziała.
Mimo to kurczowo trzymam się tej wskazówki, teoretycznie daje mi nadzieję, że P990i można zreanimować. Oby!
Ad. aplikacji, są przypisane pod mój IMEI, więc tu mam najmniej obaw, bo jak rozumiem ta cała operacja niczego tu nie zmieni, prawda? Mam je zapisane na PC i na Pro Duo.

"Już nawet w Elmie czy Hzelu dało się to odczuć-telefony z serii Greenheart".

Dokładnie, właśnie przypomniałeś mi te wszystkie oznaki dezaprobaty użytkowników tych modeli, kiedy komentowali zawartość ich pudełek zawierających tandetne foremki jak te po jajkach+ładowarka, kabelek i 2 egz. papieru.

"A co do serwisowania to jak wiem co dokładnie zrobić żeby naprawić telefon to się podejmuje ale oczywiście wszystko trzeba robić zgodnie z instrukcją danego modelu i powoli a także cierpliwe...".

No i w tym sęk, że trzeba mieć książkę serwisową danego modelu - chyba to miałeś na myśli pisząc "... zgodnie z instrukcją danego modelu" - bo rozbieranie bez wskazówek czegokolwiek złożonego jest najbardziej ryzykowną częścią operacji.
A drugą str. tego samego medalu jest posiadanie właściwego osprzętu.
Kiedyś miałem do czynienia z zegarkami.

Ad. W995, czyli nie potwierdzasz, że ma nieudany moduł foto?
Oczywiście nie miałem wcześniej na myśli porównywania jego możliwości w trudnych warunkach oświetleniowych z C905 - dioda vs. Xenon - nie nie, a raczej to czy zdjęcia po zmierzchu (nie po zmroku!) w terenie lub podczas mocnego zachmurzenia są po prostu tak bardzo słabe, że szkoda je było próbować robić.
Oczywiście generalnie wiadomo, że C905 ma super aparat, a to co do mnie docierało nt. W995, to że kamera tak do niego pasuje jak kwiatek do kożucha i gdyby jakość wideo równie była kiepska, to lepiej by było żeby tego wcale w nim nie montowano.

Ad. "z Zielonej w kierunku "Kurczaki",

jedzie się max. 5 min.!
Teraz to już musisz wiedzieć, w kt. serwis. jest mój P990i. ;) Tak, to tam.
Oddział główny W-support we Wrocławiu od co najmniej 3 lat nie obsługuje SE bez Androida, zwracałem się tam wtedy i w efekcie trafiłem do Łodzi. Swoją drogą zaskakujące miasto.
Pzdr.


#8 OFFLINE   jack79

jack79
  • Serwisant forum
  • 1054 postów
    • Time Online: 77d 2h 4m

Napisano 23 marzec 2017 - 19:28

Co do kopi GDFS to na 95% będzie się dało ją zrobić u ciebie,  a co do aplikacji to jak masz przypisane do IMEI to faktycznie nic się nie stanie, bo to nie ma na to wpływu. A jeszcze jak masz kopię to już w ogóle. A co do serwisowania to są w internecie filmiki co i jak zrobić, tak samo instrukcje w pdf także nie ma problemu . A z narzędzi jak masz odpowiednie śrubokręty to też wystarczy o ile nie trzeba nic lutować. Co do aparatu to najlepiej jakbym któregoś uruchomił i porobił kilka zdjęć i sam byś ocenił

PS: Z Zielonej i jedzie się max 5 min. - To musi być jednak gdzieś bliżej




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0